Magazín

Hlavní události a informace sezóny. Co jsme poslední dobou „upekli“ nebo zrovna nabízíme. Čerstvé novinky a zajímavosti sledujte na našem Facebooku.

 • greenbelt

  Den s Greenbeltem

  V sobotu 13. října proběhne na Prusinách slavnostní zahájení projektu ochraňujícího přírodu Evropského zeleného pásu. Přijďte projekt podpořit! Bude připraven i doprovodný program. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi. Více se dozvíte v pozvánce.

  Číst dále
 • Logo DaRe

  Podpora Evropského zeleného pásu pokračuje

  Od června 2018 se Ametyst stal partnerem mezinárodního projektu podporujícího stabilitu a propojení chráněných území soustavy NATURA 2000 v oblasti Zeleného pásu (GreenNet) dunajského regionu. Začátkem prázdnin jsme se setkali se všemi zapojenými organizacemi v Norimberku a projekt společně odstartovali. Pro bližší informace sledujte náš web a facebook.

 • Klokočínské louky

  Přírodovědné průzkumy 2018

  I v letošním roce provádíme několik přírodovědných průzkumů, které budou sloužit pro potřebu zpracování plánů péče o zvláště chráněná území, posouzení vlivů dopravních staveb na přírodu a krajinu nebo k monitoringu stavu ohrožených druhů a přírodních biotopů. Jeden z největších průzkumů zpracováváme pro stavbu „Modernizace tratě Nemanice – Protivín – Písek město. Železniční trať v tomto úseku prochází v těsné blízkosti několika zvláště chráněných území, evropsky významných lokalit a ptačích oblastí.  Při průzkumu vegetace v jarním aspektu byl v EVL Klokočínské louky zaznamenán hojný výskyt ohrožených druhů žebratky bahenní (Hottonia palustris) a bazanovce kytkokvětého (Lysimachia thyrsiflora).

 • Víkend otevřených zahrad 2018

  Víkend otevřených zahrad se blíží

  I letos se Ametyst zapojuje do oblíbené akce Víkend otevřených zahrad. V sobotu 9. června 2018 pro vás bude ve staré škole na Prusinách od 10 do 18 hodin nachytána čajovna „U slézové růže". Připravujeme i herní koutek pro děti a výtvarnou dílničku (zvířátka a stromky z větviček, přívěsky, voňavý pytlíček, omalovánky) pro děti i dospělé. Průběžně můžete krmit prusinská zvířata. Ochutnat můžete dobroty s bylinkami.

 • Hledáme lektory výukových programů

  Chcete získat pedagogickou praxi a zároveň si přivydělat? Chcete zažívat roli dětského průvodce přírodou? Pak hledáme právě Vás! Podívejte se na náš inzerát.

 • Pozvánka na velikonoční program

  Přijeďte za námi do Prusin na velikonoční program

  Budeme pozorovat příchod jara, vyzkoušíme si některé velikonoční zvyky a nakrmíme prusinská zvířata. Objednejte si program Jaro, vítej do vsi.

  Pozor! Nabídka je časově omezená. Termíny 19. - 26. 3. 

 • Den otevřených dveří 2017

  Den otevřených dveří a živý betlém na Prusinách

  V sobotu 16. prosince vás rádi přivítáme ve staré prusinské škole na tradičním dni otevřených dveří. Od 15 do 17 hodin si můžete prohlédnout vánočně vyzdobené třídy, umotat si svíčku z včelího vosku nebo vyrobit ozdobu z vizovického těsta. Chybět nebude ani čaj, káva a vánoční punč. Můžete dorazit už hodinu předem - od 14 hodin v kostele sv. Jakuba Většího uvidíte živý betlém v podání dětí z Netunic.

  LETÁČEK KE STAŽENÍ

 • Poslední volné termíny - Advent na Prusinách

  Máme poslední dva volné termíny na výukový program Advent na Prusinách - jde o dva pondělky 11. a 18. prosince. Odbjednávejte u Ivety Pišvejcové -  735 176 581, pisvejcova@ametyst21.cz

 • Konference 2017 - Voda

  Krajská konference učitelů EVVO

  Zveme vás na tradiční konferenci EVVO letos zaměřenou na vodu a její využívání. Akce se koná 29.11. 2017  od 8.30 v sadech 5. května 42 v Plzni. Bližší informace o programu získáte a přihlásit se můžete na stránkách Krajského centra vzdělávání - www.kcvjs.cz.

   

 • Advent na Prusinách

  Pozvánka na adventní program

  Čas je neúprosný a blíží se nám pomalu období příprav na Vánoce. Přijeďte s dětmi nasát vánoční atmosféru a objednejte si program Advent na Prusinách.

 • Výstava hub 2017

  Přijeďte na výstavu hub na Prusinách

  O víkendu 21. a 22. října pořádá Luboš Zelený ve staré škole na Prusinách již 9. ročník výstavy hub. Nachystal pro vás i poutavý doprovodný program - o tom se dozvíte víc na plakátku.

 • V řece

  Zažít přírodu bez hranic

  Ve dnech 3. až 5. května 2017 se ve starém mlýnu v Arnschwangu, kde sídlí LBV-Zentrum Mensch und Natur, sešli žáci ze 21. ZŠ z Plzně a žáci z Bad Kötzingu. Společně strávili tři dny v okolní přírodě, především v místní říční nivě, kterou intenzivně prozkoumali.

  Ačkoliv počasí pobytu venku nepřálo, nenechali se žáci ani lektoři odradit a strávili takřka veškerý čas venku. Prošli ledňáčkovu stezku řekou, kde měli možnost pocítit na vlastní kůži sílu proudu nebo klid mělčiny, a mohli se tak vžít do tamních živočichů. Věnovali se společně různým zážitkovým hrám, které byly spojeny s jazykovou animací, kdy se žáci naučili něco málo z jazyka svých sousedů. Seznámili se také s ekosystémem nivní louky a s životem pod vodou.

  Žáci společně měřili šířku říčního koryta a zkoumali jeho hloubku, což se nakonec neobešlo bez koupání. Na základě zjištěných údajů pak uměli zakreslit tvar dna říčky Chamb. Kromě přímého kontaktu s přírodou se žáci také zamysleli nad svou ekologickou stopou. Zamysleli se nad svou každodenní spotřebou a nad tím, zda mohou svým chováním ovlivnit stav našeho životního prostředí.

  Tímto česko-německým setkáním navázalo LBV-Zentrum Mensch und Natur a Ametyst na dlouholetou spolupráci v oblasti ekologické výchovy, kromě jiného také na předchozí tábor na Prusinách a česko-německou netopýří noc. Žáci měli možnost poznat blíže své sousedy prostřednictvím soustředěné práce i barvitých zážitků.

  Fotogalerii najdete zde.

  Projekt jsme uskutečnili díky finanční podpoře Plzeňského kraje.

 • Trvalkový záhon

  Prusinská zahrada žije

  V plném létě to na prusinské zahradě žije. Na trvalkovém záhonu se krmí spousta motýlů, včel, čmeláků a jiných obyvatel. Postupně zahradu upravujeme, aby mohla zase v září přivítat nové dětské návštěvníky. Sledujte, co je na zahradě nového.

 • Spolek Ametyst jede

  Spolek Ametyst jede

  S rokem 2017 jsou tu změny. Ametyst se formálně stal zapsaným spolkem. Staří i noví členové si na únorové schůzce dohodli, co bude mít kdo na starosti a čím se budou v příštích dvou letech ponejvíce zabývat.

  Jako dárek dostal Ametyst nový web, který si už dlouho toužebně přál. Jak se vám líbí? Napište nám! Oceníme chválu i tipy, jak stránky ještě vylepšit :)

 • Jarní kyslík s Ametystem

  Jarní kyslík s Ametystem

  Také nemůžete v tom krásném počasí s dětmi ve třídě vydržet? Není se čemu divit. Všechny to táhne ven. Jarní šrumec v parcích a zahradách, to chce prozkoumat. Pojďte se učit ven s Ametystem. Ulovte si svůj termín pro jarní výuku nebo se inspirujte našimi nápady a vyrazte do zeleně se svou třídou sami.

  Jaro dobíjí baterky! Užijte si to.

  Objednávky

  Iveta Pišvejcová, 735 176 581, pisvejcova@ametyst21.cz

 • Pohorky, termosky a opalovací krémy v pohotovosti

  Dovolená? Ale kde že. Přírodovědcům z Ametystu začala naplno sezóna terénních průzkumů. Žáby skáčou, ptáci zpívají, květena předvádí svá kouzla a my sbíráme data. Letos je to pestré: trasy budoucích dálnic a železnic, výsypky, chráněná území, volná krajina, hory i nížiny. Krom domovského Plzeňského kraje nás čekají výjezdy i do všech sousedních. Díky těmto „výletům“ vzniknou podklady pro hodnocení vlivů na životní prostředí a opatření pro zmírnění negativních vlivů, plány péče, dlouhodobé řady dat o populacích sledovaných druhů, vstupy do celostátní vrstvy mapování biotopů (AOPK ČR). Zkrátka samé důležité věci. Krásné výpravy do přírody vám přeje celý náš tým!